• 504 678 687
  • kontakt@debaty.org.pl
  • pon - pt: 09.00 - 18.00
  • wrz

    12

    2015

Instalacja elektryczna oświetlenia zewnętrznego

Zasilanie oświetlenia ogrodowegoPrzy wykonywaniu oświetlenia zewnętrznego trzeba myśleć o spełnianiu warunków bezpieczeństwa. Muszą one być na wyższym poziomie niż w przypadku oświetlenia wewnętrznego. Takie oświetlenie dużo bardziej narażone jest na różnego rodzaju uszkodzenia, które będą związane z działaniem czynników zewnętrznych. Dlatego koniecznie trzeba się troszczyć o jego należyte zabezpieczenie. Oświetlenie i jego projekt najlepiej będzie konsultować z elektrykiem, który będzie w stanie zatroszczyć się o to, by taka instalacja była zrealizowana bezpiecznie i racjonalnie. Gdy stosowanych źródeł światła jest dużo to najlepiej, by przygotowaniem takiego projektu zajął się jakiś doświadczony specjalista - inżynier. Bezpieczeństwo jeśli chodzi o zasilanie urządzeń oświetleniowych to najlepiej będzie zastosować napięcie do 24 V. nie zawsze jednak lampy będą do tego przystosowane. Najczęściej stosuje się w nich żarówki halogenowe oraz diody elektroluminescencyjne. Zasilanie w tym przypadku powinno być realizowane przez transformator bezpieczeństwa, który sprawi, że nie pojawi się nigdy za transformatorem napięcie 230 V i to wszystko będzie bezpieczniejsze. Instalacja o niskim napięciu nie będzie wymagała dodatkowego zabezpieczenia. Zasilać można takim napięciem również źródła światła, które znajdują się w oczku wodnym czy basenie. Takie instalacji nie można zastosować jednak do lamp o dużej mocy ponieważ wymagałoby to wyjątkowych transformatorów.

Prąd o napięciu 230 V jest jednak stosowany do wielu lamp, dlatego źródło takiego prądu również warto sobie umieścić w Jakie lampy do ogroduprzygotowywanym przez siebie ogrodzie. Przewody elektryczne układa się tam w ziemi i powinny mieć one należycie przygotowaną izolację. Na pewno muszą to być przewody, które będą dużo bardziej wytrzymałe niż te układane w pomieszczeniach. Nie można zapominać o tym, że w ogrodzie wykonuje się różnego rodzaju prace, dlatego trzeba kable zrealizować tak, że w czasie tych prac nie będzie dochodziło do ich uszkodzenia. Wszelkie kable należy tak położyć, by punkty łączenia były odpowiednio podniesione, ponieważ charakteryzują się największą słabością. Kable warto zasypać piaskiem, w celu odznaczenia ich w konkretnym miejscu. Jest to praktyczne rozwiązanie, szczególnie gdy położy się tam jeszcze oznaczającą niebieską folię. W ten sposób nawet jeśli po wielu latach będzie się dokonywać jakichś prac w ogrodzie nie ma obawy, iż w czasie takich prac doprowadzi się do zniszczenia ułożonych kabli. Powinniśmy szybko się zorientować, gdy naszym oczom ukaże się dokładnie widoczny i wyraźny pas niebieskiej foli. W ten sposób szybko będziemy widzieć, że tam nie można drążyć już wykonywanych prac.

Szczerze polecamy

Piękne - i co najważniejsze - wytrzymałe oświetlenie, będące inspiracją dla wielu naszych projektów. Firma oferuje szeroki asortyment lamp dla każdych warunków - oświetlenie zewnętrzne oraz ogrodowe.

 

Ostatnio dodane
Kategorie
Top artykuły
O nas
logo-footer

Nasza dewiza, która nam przyświeca : " Różni ludzie, różne pomysły, innowacyjne projekty! "

Partner

        

© Copyright debaty.org.pl | All Rights Reserved.